İbrahim Saraçoğlu
Hoşgeldiniz
Giriş


Göğüs Küçültme Ameliyatları

Kadınlarda göğüsler anneliğin ve dişiliğin simgesidir. Ancak bazen göğüslerin aşırı büyük olması, vücut ile orantı oluşturmaması gibi durumlar rahatsız edici boyutlara ulaşabilir. Ancak gelişen teknoloji ile yapılacak göğüs küçültme ameliyatları, bu durumu artık sorun olmaktan çıkarmıştır.

Göğüs büyümesi, gelişime, gebeliğe ve kilo almaya göre değişen bir durumdur. Kişinin estetik kaygıları yanı sıra, sağlık açısından da önemli bir durum görüldüğü takdirde, cerrahi girişim düşünülmeye başlanır. Büyük göğüsler ayrıca omuz düşüklüğü, ağrı, duruşta bozukluğa yol açma, göğüs altlarında kaşıntı ve alerji gibi sıkıntılara sebep olmaktadır. Göğüs büyüklüğü psikolojik etkilere de yol açan bir hastalıktır. Zira kişi kıyafet bulamaz, kendini güvensiz hisseder, insanlardan çekinir. Fakat ameliyat ile kişi tüm bu sorunlarından kurtulabilmektedir.

Bunun yanında göğüs kanseri, kadınlarda en sık görülen kanser türlerindendir. Erken teşhis ve tedavi, her tip kanserde olduğu gibi göğüs kanserinde de son derece büyük önem teşkil eder. İşte göğüs kanseri ile göğüs küçültme ameliyatlarının ilişkisi bu noktada başlar. Yapılan araştırmalar ile göğüs küçültme ameliyatlarının (reduction mammoplasty), yüksek göğüs kanseri riski olan kadınlarda, kanser oluşumunu %50 ile 70 oranında azalttığı bilinmektedir.

Göğüs küçültme ameliyatlarından önce yapılan tetkikler ile kişi tarafından tespit edilememiş kitle oluşumları varsa saptanabilmektedir. Böyle durumlarda zaten ameliyat esnasında parça alınacağı için, biyopsi incelemesine gönderilebilir. Göğüs küçültülürken, kitlenin durumu ve olası zararları da görülebileceğinden, sorunlu bölgenin temizlenmesi mümkün olabilmektedir. Özellikle aile öyküsünde kanser riski olan kişilerde, göğüs küçültme ameliyatı esnasında zaten büyük bir parça alınacağından, dolayısıyla ileride gelişebilecek kanser riski de yok olmaktadır.

Ameliyat sonrası hasta duruma göre bir gece hastanede kalır ve tetkikler devam eder. Fazla ağır geçmeyen ameliyatlardan sonra, kişi günlük işlerini yapmaya başlar ancak kollarını bir kaç gün dirsek seviyesinden yukarı kaldırmamaya dikkat etmelidir.


Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

İgili Makaleler

RSS


İbrahim Saraçoğlu

Sitemizde kullanılan tüm makale ve resimler bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgilerin uygulanması tamamen kişiye aittir. Doktor kontrolü haricinde uygulama yapmanız tavsiye edilmez.

İbrahim Saraçoğlu Kürleriİbrahim Saraçoğlu soğan kürü İbrahim Saraçoğlu - Zayıflama Kürü ibrahim saraçoğlu avakado

ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME
www.ibrahimsaraçoğlu.com web sitesi kar amacı gütmeyen Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu'nun Youtube video sitesine Herkese açık olarak yüklenen videolarının izlenebildiği bir video portalıdır. Bu site Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu'nun resmi web sitesi değildir. www.ibrahimsaraçoğlu.com sunucularında video barındırılmamaktadır. www.ibrahimsaraçoğlu.com sitesindeki tüm videolar Youtube video sitesinden alınmıştır. Video ve yayınların kaldırılması ve telif hakkı şikayetleriniz için www.ibrahimsaraçoğlu.com iletişim sayfasında bulunan iletişim formunu kullanarak iletişim kurabilirsiniz. Site yönetimi iletişim yöntemi iletişim sayfasında bulunan iletişim formudur. Her türlü görüş/ öneri/ ve şikayetleriniz için iletişim formunu kullanabilirsiniz. İletişim formuna buradan ulaşabilirsiniz.

Prof.Dr.İbrahim Saraçoğluna Soru Sormak ve Ürünlerini Satın Almak İçin Resmi web sitesi olan profsaracoglu.com sitesine tıklayın.