İbrahim Saraçoğlu
Hoşgeldiniz
Giriş


Gebelik Hamilelik Dönemini Stressiz Endişesiz Geçirmenin Yolları

Hamilelik bütün kadınların en evhamlı dönemleridir. Evhamın sebebi değerli ve güzeldir. İçinizdeki ikinci bir kalbin ev sahibisiniz. Bebeğinizin doğmadan önce ve doğduktan sonraki sağlığı için endişelenmeniz gayet normaldir. Bunun dışında bebeğin gelişi ile hayatınızda olacak değişiklikler, getireceği sorumluluklar için endişelenmenizde çok normal. Çünkü hayatınıza sizden önce düşüneceğiniz bir yaşam daha giriyor, siz de bir ebeveyn olacaksınız! Ancak bu kaygılarınız normal hayatınızı etkileyecek düzeyde ise, bu stres ile başa çıkmanın arayışında olmalısınız.Gebelik dönemini rahat ve endişesiz geçirmek istiyorsanız bu önerileri dikkate alın.

Korkularınızı Eşinizle Konuşun

Eşinizle sakin bir yerde yeni yaşamınız ve bebeğiniz hakkındaki endişe ve korkularınız paylaşın. Büyük bir ihtimalle eşinizin de kendi iç dünyasında hapsedilmiş endişe ve korkuları vardır. Sağlıklı iletişim bu nedenle ikinizin de içini büyük oranda rahatlatacaktır. Bunun dışında etrafınızdaki tecrübeli ebeveynler ile korkularınızı paylaşarak onlarında desteğini alın.

Endişeniz bebeğinizin bir sağlık sıkıntısı ile ilgili ise bu durumu hekiminiz ile paylaşın. Problemin tamamen ortadan kalkmasına rağmen endişeleriniz hala uykularınızı kaçıracak düzeyde profesyonel bir destek almanız şart.

Stresiniz Bebeği Nasıl Etkiler

Hamilelerde modern yaşamın getirdiği kronik stresin yanında, bebeğin az kilolu doğma olasılığı, normal doğum veya sezaryen korkusu fazlasıyla baskı oluşturmaktadır. Hamilelik sürecinde yoğunluğunuzu ve zamanınızı başka bir yere vermek zorunda iseniz önceliği bu dönemde bebeğinize kendinize vermelisiniz. Bu dönem bebeğiniz ve sizin sağlığınız için hayati bir süreçtir. Bu stresi azaltarak daha sakin ve sağlıklı bir gebelik geçirmenize yardımcı olacaktır.

Stresi Azaltmanın Yolları

Hayır Deyin

Ben her şeyi yapabilirim düşüncesinden vazgeçin. Her şeyi sizin yapmanız mümkün değil. Bu sizi ve bebeğinizi yıpratır. Öncü olmaktan, önceliklere hakim olmaktan vazgeçin. Bunu tek başınıza yapamıyorsanız aile ve arkadaşlarınızdan destek alın.

Ev İşlerini Abartmayın

Bu dönemi ev işleri ile değil de açık hava yürüyüşleri, kitap okumak ve dinlenmekle geçirin. Bunu en azından haftada 1 veya 2 gün yapın. Bu sizin 1 haftanızı stressiz geçirmenizi sağlayacaktır.

Egzersize Başlayın

Derin nefes alıp vermenizi sağlayacak esneme hareketleri, yoga ve hamilelik pilatesi (plates) yapabilir, yüzme ve yürüyüşü düzenli hale getirebilirsiniz.

Beslenmenize Dikkat Edin

Öğün atlamadan sağlıklı beslenmeye önem verin. Bu sizin duygusal ve fiziksel yönden enerjinizi yükseltecektir.

Uykunuzu Alın

Hamilelik döneminde vücudunuz bebeğinize en iyi şekilde bakmak için büyük çaba sarf ediyor. İyi bir uyku vücudunuzun dinlenme ihtiyacını karşılaması açısından son derede önemlidir.

Gebelik Hakkında Aşırı Bir Araştırma Yapmayın

Gebelik dönemi çok hassas ve endişeye açık bir dönemdir. Bu nedenle gebelikteki olumsuzluklar hakkında çok fazla makale, kitap ve eş dost hikayelerine dalmayın. İyi şeyleri dinlemek güzel, ancak arada geçen minicik bir detay bile sizi endişeye sevk edebilir. Siz sadece bebeğinizin minik kalbini dinleyin.

Destek Gurubu Kurun

Eğer başa çıkamadığınız bir durumla karşılaşırsanız internetten destek gurubu kurun veya bu guruplardan birine katılarak onlarla paylaşın. Birçok kadın internet üzerinden birbirlerinin sorunlarını dinleyerek birbirlerine destek oluyor.

Eğer Stresiniz Patlama Noktasındaysa

Mutlaka bir terapistle ve kadın doğum uzmanınızla görüşün ve onların söylediklerini dinleyerek uygulamaya çalışın. Acaba’yı hayatınızdan çıkarın. Hamileliğinizin stressiz geçmesi bebeğinizi ve sizi gereksiz risklerden, doğum sonrasına da sürükleyebileceğiniz endişe ve depresyondan koruyacaktır.

 


Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

İgili Makaleler

RSS


İbrahim Saraçoğlu

Sitemizde kullanılan tüm makale ve resimler bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgilerin uygulanması tamamen kişiye aittir. Doktor kontrolü haricinde uygulama yapmanız tavsiye edilmez.

İbrahim Saraçoğlu Kürleriİbrahim Saraçoğlu soğan kürü İbrahim Saraçoğlu - Zayıflama Kürü ibrahim saraçoğlu avakado

ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME
www.ibrahimsaraçoğlu.com web sitesi kar amacı gütmeyen Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu'nun Youtube video sitesine Herkese açık olarak yüklenen videolarının izlenebildiği bir video portalıdır. Bu site Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu'nun resmi web sitesi değildir. www.ibrahimsaraçoğlu.com sunucularında video barındırılmamaktadır. www.ibrahimsaraçoğlu.com sitesindeki tüm videolar Youtube video sitesinden alınmıştır. Video ve yayınların kaldırılması ve telif hakkı şikayetleriniz için www.ibrahimsaraçoğlu.com iletişim sayfasında bulunan iletişim formunu kullanarak iletişim kurabilirsiniz. Site yönetimi iletişim yöntemi iletişim sayfasında bulunan iletişim formudur. Her türlü görüş/ öneri/ ve şikayetleriniz için iletişim formunu kullanabilirsiniz. İletişim formuna buradan ulaşabilirsiniz.

Prof.Dr.İbrahim Saraçoğluna Soru Sormak ve Ürünlerini Satın Almak İçin Resmi web sitesi olan profsaracoglu.com sitesine tıklayın.